Am promisaicica voi reveni cu un “clasament al adevarului” legat de piata de publicitate online din Romania, in 2010.

Dupa ce am scris despresite-urile de stirisi despresite-urile de business(datele pe aceste nise raman corecte si valabile), iata astazi cifre – exacte, spun eu – desprepiata generala a regiilor(brokerilor)de publicitate online din Romania.

Simt nevoia sa fac asta din mai multe motive:

>>In primul rand, se intampla adesea (nu excludF5din poveste) sa vedem stiri si comunicate in care X sau Y se lauda ca e pe locul N, cu date care, uneori, sunt rupte din context si nu reprezinta neaparat realitatea din piata – ci doar o parte din realitate.

>>In al doilea rand, exista tentative, insa niciuna completa si corecta 100%, de a “desena” harta publicitatii online din Romania, iar datele de mai jos vin in completarea acestor tentative, insa cu precizarea ca tabelele de mai jos sunt cladite pe cifre incontestabile, din cel putin doua puncte de vedere: sunt fie date anuntate chiar de playeri, fie cifre auditate indepentent, prin SATI.

>>In al treilea rand, multi scriu (si vorbesc), si destul de putini se pricep sau inteleg cum functioneaza aceasta piata: pe scurt, care e circuitul banilor in natura. De aceea, simt nevoia, asa cum am mai spus-o, sa imi aduc contributia la maturizarea si intelegerea pietei, unele date, cifre si mecanisme fiind tinute pana acum “la sertar”, pe ideea ca “din vorbe” e mai usor sa vinzi.

>>Nu in ultimul rand, cred ca e important ca toti actoriiimplicati direct(clienti, agentii, publisheri) cat siindirect(jurnalisti, comentatori) sa aiba o imagine cat mai clara asupra acestei piete – probabil singura care va creste, in urmatorii ani, din punct de vedere al investitiilor in publicitate (fiecare ban urmand a fi cantarit din ce in ce mai atent).

Actorii principali suntclientii,agentiile de publicitate,regiile de vanzarisiproprietarii(saupublisherii) de site-uri.

– Clientiiau banii si incearca sa ii investeasca in promovare, cat mai optim, sa obtina rezultate cat mai bune.

– Agentiile de publicitategestioneaza banii clientilor si ii aloca pe diverse medii de promovare (in cazul dat, online) folosindu-se deregiile de vanzarisi/saupublisherii online.

– Regiile de vanzarireprezinta, in relatia cuagentiilesi, uneori, direct cuclientii,un numar de site-uri.

– Proprietarii/publisheriide site-uri incearca sa performeze cat mai bine, sa adune de laregiisau direct de laagentiisi/sauclientidirecti bani care sa le aduca profit.

Exista numeroase cazuri in care publisherii online au dezvoltat si o companie care se ocupa de vanzari, o regie, insa aceste doua lucruri nu trebuie amestecate.

De exemplu,F5detineF5 Webcorp– care este compania care editeaza, detine, administreaza site-uri, dar siF5 X-Media– care este o regie de vanzari online care vinde si pentru alte site-uri, care nu apartin deF5.

InternetCorpa alesa sa vanda doar site-urile proprii (deci e publsher si regie doar pentru proprietatile sale). La fel,Intact Interactiv.

Apropo MediasauAdEvolutionsunt si proprietari dar si regii (brokeri, intermediari vanzare) de spatii publicitare, in timp deARBOInteractiveactioneaza doar ca regie de vanzari (site-urile pe care le reprezinta in piata nu ii apartin).

Este important, deci, de retinut, cadatele de mai jos se refera, strict, la regiile de vanzare – si ca nu e un clasament al publisherilor/proprietarilor de site-uri.

Vorbim, deci, decinesicatesite-uri ofera “la vanzare” pe piata din .roagentiilor de publicitatesiclientilorcare vor sa deruleze campanii publicitare online.

Primul clasamentcontine date inatacabile, auditate independent deSATI – Studiul de Audienta si Trafic Internet.

Iata cifrele:

click pe tabel pentru marire

Unii playeri nu sunt de acord insa cu faptul ca acesta este un “clasament al adevarului”.

Explicatia e simpla: nu toate site-urile care sunt reprezentate in piata de regii doresc sau isi permit sa fie auditate deSATIsi folosesc alte sisteme (in general,trafic.rosauGoogle Analytics).

De aici diferenta dintre numarul de site-uri din portofoliul fiecarei regii conformSATIsi ce vinde in mod real, in piata, fiecare regie (exemplu:YahoosiFacebooknu sunt (inca ;)) monitorizate deSATIdar “intra la socoteala” mai jos, conform declaratiilor regiilor care le vand. La fel,TradeAds– care nu are niciun site inSATI).

Deci: ca sa nu mai fie discutii, am adunat toate ofertele existente in piata in acest moment, pentru a avea un clasament (poate) mai aproape de adevar, bazat pe “declaratiile” fiecarui publisher, adunate de fiecare regie – si pornind, evident, de la premisa de buna credinta – adica aceea ca declaratiile sunt corecte si cifrele nu sunt cosmetizate grav.

Datele de mai jos combina asadar (un “sacrilegiu” dpdv research, dar necesar cata vreme nu sunt toate masurate in acelasi sistem) date dinSATI,trafic.ro,Google Analytics(functie de sursa folosita de fiecare site din portofoliul regiilor). Dar abaterile nu sunt foarte mari.

Dupa acest algoritm, clasamentul regiilor de vanzari online din Romania arata, acum, asa:

click pe tabel pentru a mari

Cu scuze ca a iesit un text mai lung decat as fi vrut (dar, sper eu, cu informatii utile), ma opresc aici, cu multumiri pentruDragos Cerbu, manager researchF5, care m-a ajutat in acest demers.

Sa avem, cu totii – clienti, agentii, regii, publisheri – un an 2010 (11, 12, 13…:) ) cu cat mai multe campanii online reusite si cu cat mai multi bani (investiti corect).

dStanca⋅BUSINESS⋅piata online,publicitate online,regii de vanzari,SATI⋅32 comments

DanMar 03, 2010@
15:20:14

Share in tabelul respectiv, se refera la procentajul din totalul de bani pompati in piata de publicitate online din Romania?

Sau doar un share din banii bagati in regii?

Nu e foarte clar specificat lucrul asta in articol. 🙂

Reply

dStancaMar 03, 2010@
16:31:03

@Dan:Cifrele se refera strict la trafic, nu la bani. Cati bani face fiecare e alta discutie. Cantitatea nu e totul. Asta e oferta “cantitativa”. Share e procent din total.

Reply

AdiMar 03, 2010@
15:25:05

Felicitari pentru articol! Sunt curios ce reactie vor avea celelalte regii.

Ar fi excelent sa vedem la un loc si rate card-urile lor. Sa vedem despre ce site-uri e vorba pentru fiecare regie in parte.

Reply

dStancaMar 03, 2010@
16:32:09

@Adi:Cifrele sunt luate din rate-cardurile fiecarei regii, care sunt publice (pe site-urile lor) sau trimise in piata (catre agentii si clienti). Acolo apare, la fiecare, si ce site-uri are “la vanzare”.

Reply

DanMar 03, 2010@
15:26:44

Plus ce a zis Adi ar fi fain. 🙂

Reply

CostinMar 03, 2010@
15:52:06

Intr-o industrie in care publicitatea inseamna CPM (majoritatea ei, ok, sa nu sara interactivii :-P) clasificarea as vedea-o in functie de numarul de afisari.

In plus, SATI are un univers de 5 milioane s’un pic. Atat timp cat nu ne putem raporta deduplicat in ceea ce priveste numarul de unici per entitate care gestioneaza un grup de siteuri (regie, publisher whatever), ordonarea dupa sumele numarului de vizitatori unici de pe site-urile gestionate de fiecare entitate mentionata mai sus (sau doar publicarea acestora) e total irelevanta.

Reply

dStancaMar 03, 2010@
16:29:00

@Costin:

Pai ordoneaza dupa afisari, datele raman – de aia am pus si afisarile. Asa o sa iesiti mai sus si voi:) Daca faceam dupa afisari, venea restul industriei ca de ce nu e dupa unici. “Total irelevant” e cam mult (si usor subiectiv) spus. Zic.

Legat de univers, cifrele Google AdPlanner sunt mai apropiate, ca idee, de cati sunt de fapt. Doar Yahoo are 7,3 mil unici, deci nu pot fi doar 5 mil.

Reply

CostinMar 03, 2010@
16:34:46

Nu are legatura cu “voi” sau “noi”. 🙂

Ideea e ca de exemplu Neogen a schimbat de cativa ani strategia si merg inainte cu 2 produse. Daca erau separate, rupeau topul de mai sus.

Si in plus, este motivul din comentariul precedent.

PS. Nici AdPlannerul nu prea are nicio legatura cu ce discutam aici. Topurile alea sunt cu SATI in header. Asa, putem sa aducem si Alexa si trafic in discutie si nu mai intelegem nimic.

PPS. Putem astepta de asemenea si datele din SATI (apropo de cine si cum vinde publicitate si topul acestora) :-). Cam peste un an :))

Reply

eBogdanMar 03, 2010@
17:09:53

citind articolul asta mi s-a facut dor de harta publicitatii pe care o facea vivi..Nu inteleg de ce se masoara toate dupa sati asta, costa multi bani si sincer gasesc mai practic trafic.roPrin studiile astea ale voastre regiile o sa impuna publisherilor sa se inscrie in sati.ro ceea ce costa unddeva la peste 400 euro pe luna.

Dane iti propun sa faci o lista a tuturor siturilor pe nisha din retelele de publicitate cu analiza per nisa sau daca nu per total dar nu precum in tabelele alea …

Reply

dStancaMar 03, 2010@
17:19:53

@eBogdan: Motivul e cat se poate de simplu si de evident, si e acelasi in orice tara civilizata. trafic.ro apartine unui player. Ti s-ar parea normal ca Antena1 sa masoare audientele TV pt toata piata si lumea sa zica “e un sistem bun”? Peste tot in lume, traficul si audientele se masoara de organizatii profesionale independente, in care toata lumea e membru, stie metodotogia, are acces la date si asa mai departe. Povestea cu trafic.ro tine de copilaria internetului romanesc.

Plus: In clasamentul al doilea sunt si date din trafic.ro, si din sati, si din Google. Deci nu vad problema.

Reply

dStancaMar 03, 2010@
17:21:30

@Costin: Topul 2 are date din trafic, sati, google – ce a folosit cand a declarat fiecare. Citeste mai atent.

Reply

DanMar 03, 2010@
17:33:59

@Ebogdan: Cred ca Dragos ar trebui sa faca asa ceva nu eu. Inca nu am ajuns la nivelul ala. 🙂

@Dragos: Dupa mine e ok SATI e bine sa fie acolo, chit ca este foarte scump. Dar e destul de overrated sincer. Toata lumea SATI in sus , SATI in jos orice online media planner/mega marketer online mioritic il ridica in slavi, ai zice ca e mai tare decat google la partea de statistici. Cred ca cel mai bine orice publisher/regie/agentie online/companie online etc care se respecta isi va prezenta sursa de trafic macar de la doua servicii de acest gen. Ca sa ofere clientului o imagine cat mai exacta a traficului pe care il are.

Asa daca s-ar folosi doar sati, si toate siteurile din romania ar fi pe sati, ne intoarcem la vremurile trafic.ro dar unde de data asta BRAT-ul ar trage sforile pe partea de trafic online.

Cu cat va fi mai multa transparenta din partea unui publisher pe partea de trafic cu atat mai bine.

Reply

Gabi BoacaMar 03, 2010@
18:14:35

Dragos, apreciez faptul ca incerci sa “faci lumina” in zona de publicitate online, avem nevoie de astfel de initiative la fel cum avem nevoie sa “de-tehnicizam” online advertisingul pentru a obtine un “apetit” mai ridicat al clientilor pentru zona aceasta. Totusi, sunt convins ca o astfel de initiativa ar avea un succes mult mai mare daca ar veni din partea unui organism neutru precum BRAT/SATI sau IAB.

Am si o precizare importanta: topul tau este incomplet fara Digital4. Asa ca ma vad nevoit sa te corectez la topul numarul 2:http://www.digital4.ro/clasament-regii-conform-ratecarduri_UPDATED.jpg

Gasesti rate card-ul Digital4 lahttp://www.digital4.ro/ratecard/pentru confirmare.

Reply

HartaPublicitatiiMar 03, 2010@
18:38:23

Un serviciu recent, intr-o faza de inceput:http://www.hartapublicitatii.roSpre deosebire de harta lui Vivi, HartaPublicitatii.ro analizeaza un set mult mai mare de site-uri (sute de mii), comparativ cu doar primele 1000 de site-uri din trafic.ro analizate de harta lui Vivi si are in plus si o frecventa de actualizare lunara.

Reply

dStancaMar 03, 2010@
18:46:35

@Gabi Boaca:

Multumesc, o sa up-datez cifrele, nu am avut oferta voastra. Un organism neutru nu stiu cum si in ce masura se poate implica in aceste clarificari, dar e o tema de discutat, o sa ma gandesc daca de la nivel IAB se poate face ceva. Dpdv SATI, nu se poate pronunta decat in ceea ce priveste membrii sai.

Reply

dStancaMar 03, 2010@
18:49:28

@Harta publicitatii: De unde agregezi datele? La F5 XMedia, de exemplu, sunt 44 de site-uri in total, din care 28 in SATI, la tine apar 27 – presupun, deci, ca ai luat doar SATI si ti-a scapat ceva. Legat de Google AdSense, cred ca trebuie tratat separat. Nu e agentie. Agentii care vand pt Google sunt cateva pe piata, eventual ele ar trebui sa apara acolo.

Reply

HartaPublicitatiiMar 03, 2010@
18:59:09

@dStancaMai multe detalii despre site-urile fiecarei agentii se gasesc aici:http://www.infodomenii.ro/lista-domenii/agentie-publicitate/f5-xmedia/Este link catre aceasta pagina pe pagina:http://www.hartapublicitatii.ro/agentie/f5-xmedia/Google Adsense ii reprezinta pe cei multi si mici si mi se pare foarte interesant sa fie si el prezent, dand o noua dimensiune statisticilor.

Reply

dStancaMar 03, 2010@
19:01:26

@HartaPublicitatii:Si eu folosesc la site uri F5 AdSense. Nu stiu daca sunt mic, dar ca idee. AdSense e altceva si complica rationamentul.

Reply

Gabi BoacaMar 03, 2010@
19:38:28

@Dragos: rusinica colegului tau de la Research, este in urma cu informatiile :)))Cat despre initiativele IAB / SATI cred ca va fi dificil sa se faca ceva unificat pentru ca probabil IAB nu vrea sa foloseasca datele SATI, iar SATI nu vrea sa foloseasca date trafic.ro sau GAnalytics (ceea ce mi se pare pe undeva normal). Totusi asta iar tine de capacitatea noastra de a simplifica lucrurile: clientul la care cifre se raporteaza si ce compara?

@Harta Publicitatii: nu stiu in ce masura INCA un serviciu de masurare ne este util, dar sunt de acord ca intotdeauna competitia este benefica. Totusi, pentru un proiect cu pretentii mi se pare aiurea ca inca numiti regiile de publicitate agentii (vezi ce a scris mai sus Dragos despre fluxul banilor) si ca nu ati “gasit” decat 10 astfel de entitati. Sunt cel putin 20 daca luam in calcul topul lui Dragos la care se adauga cu tot cu Digital4. Mult succes va urez cu proiectul! 😀

Reply

John WuMar 03, 2010@
21:14:20

Modelul asta de business gen publishing o ia putin in jos in favoarea celui de tip social networking.Am vazut pe FCBK o campanie misto si cu baner si cu landingpage, totul integrat chiar acolo in paginile lor.Se misca lucrurile, iar relatiile inter-umane sunt la mai mare pretz decat “stirile” adaptate.

Reply

HartaPublicitatiiMar 04, 2010@
08:27:41

@Gabi Boaca: Urmatoarea actualizare pentru HartaPublicitatii.ro va fi intre 5 si 10 martie si se vor adauga atunci si regiile care inca nu sunt prezente.@dStanca: Pot fi 2 grafice, unul fara Adsense si unul care ia in calcul si Adsense.

Reply

AdiMar 04, 2010@
10:18:44

La momentul de fata Google Analytics e cea mai buna solutie de monitorizare a traficului pentru un publisher, plus ca e si gratuita. Poti realiza o gramada de chestii cu API-ul lor inclusiv pe partea de urmarire a campaniiilor, evenimentelor din pagina etc.

Singura problema de pana acum era legata de faptul ca nu exista un clasament de trafic pentru siteuri, si asta s-a rezolvat oarecum prin Google Ad Planner (sunt doar estimari) si mai ales pt. site-urile romanesti prinhttp://t5.ro(o solutie de publicare statistici GA foarte usor de folosit)

Reply

dStancaMar 04, 2010@
11:00:50

@t5: SATI e privit superficial si e asimilat cu trafic si atat. mai e si un a pe acolo. de la audienta. demografice, chestii. e altceva. mai mult, adica.

Reply

Marketeer.ro – digital marketing pioneer » Clasamentul furnizorilor de media online in 2009Mar 04, 2010@
14:23:05

[…] de la un post de-al lui Dragos Stanca, am intocmit un top al incasarilor furnizorilor de care vorbea […]

Reply

Gabi BoacaMar 04, 2010@
16:10:56

@Adi: ceea ce spune Dragos este corect: cu tot respectul pentru GAnalytics si ceea ce faceti la T5 iti spun ca SATI este mai mult decat cifre de trafic: ofera profilare demografica si afinitati, plus CIFRE AUDITATE (organism independent, etc etc). Pentru buna parte dintre clientii de agentii faptul ca datele sunt livrate de BRAT este un plus la capitolul incredere, ei fiind obisnuiti cu BRAT de pe print.

Reply

AdiMar 05, 2010@
11:49:00

@dstanca @Gabi Eu nu am vorbit de SATI. Nu am vorbit de cea mai buna solutie de audit/demografice etc., ci de cea mai buna solutie de “monitorizare trafic”.

Totusi, studiile demografice sunt realizate in general prin sondarea vizitatorilor si completarea unui set de intrebari. Nu stiu daca SATI face mai mult decat atat pe aceasta parte, e drept de mare interes pentru clienti/agentii.

Multumim Gabi pentru aprecierile legate de T5 si va invitam pe voi, alaturi de toate agentiile/regiile interesate, sa ne transmiteti sugestii/pareri pt dezvoltarea sistemului. Poate punem la punct si un plan de studiu demografic, cu un set de intrebari stabilite in comun, pentru a acoperi si site-urile de calitate neauditate de SATI.

Reply

orangexMar 06, 2010@
08:26:28

Util dar….”show me the money” 🙂astept cu interes un articol in care sa fie implicati si banii, altfel e sterila discutia

Reply

Gabi BoacaMar 06, 2010@
22:52:22

A incercat Doru sa face ceva estimari despre cum s-au impartit banii pe 2009. Vezi aici: Marketeer.ro – digital marketing pioneer » Clasamentul furnizorilor de media online in 2009http://bit.ly/97xgNX

Reply

2Parale Blog » Noutati din piata, saptamana 1-7 martieMar 08, 2010@
12:17:48

[…] bugetele de publicitate online Afla care sunt liderii furnizorilor de media din online, atat ca numar de vizitatori unici si afisari, cat si ca […]

Reply

Patru regii de publicitate au peste jumătate din piaţa de reclame online – SMASH.roMar 08, 2010@
18:45:06

[…] unui clasament întocmit de Dragoş Stanca (fondatorul companiei de new-media F5) pe baza rate-cardurilor trimise în piaţă de regiile de […]

Reply

Gabi BoacaMar 12, 2010@
13:35:08

Dragos, vezi ca ai uitat sa updatezi topul non-SATI. Stiu ca voi sunteti foarte ocupati la F5, da’ totusi… :))

Reply

ARBO si Republika devin parteneri | Pagina lui Dragos StancaApr 02, 2010@
13:01:03

[…] si alte cooperari pe parte de marketing in retelele sociale. ARBO este – oricum numaram (detalii, aici), regia nr. 1 din online ul romanesc – iar, sub conducerea lui Justin Kadima, Republika s-a […]