Ideea e simpla. Sunt multi studenti care nu au cum sa isi permita sa participe laRoNewMedia, din cauza pretului biletelor de intrare. Din acest motiv, impreuna cuMicrosoft Romania, am gasit o idee simpla. 50 de studenti care merita vor intra la eveniment pe baniiMicrosoft, prinBursele IE9.
Ce trebuie facut? Simplu:[1]O motivatie scrisa de maxim 140 de caractere pe ideea “de ce” vreti sa fiti acolo.[2]Poza sau scan dupa carnetul de student, care sa dovedeasca note onorabile pe la scoala.[3]Datele voastre de contact.
Toate astea trebuie sa ajunga la adresaronewmedia@f5web.ropana cel tarziu pe4 NOIEMBRIE!
dStanca⋅BUSINESS⋅Microsoft,RoNewMedia⋅25 comments
Laurentiu BuicaOct 22, 2010@
09:27:24
Si daca am inceput o alta facultate si nu am inca un carnet de student, cum as putea concura pentru aceste burse?
Reply
dStancaOct 22, 2010@
09:49:42
@Laurentiu Buica: Cu notele de la admitere e ok.
Reply
Tweets that mention N-ai bani pentru RoNewMedia? Ia o bursa Internet Explorer 9! | Pagina lui Dragos Stanca — Topsy.comOct 22, 2010@
09:46:46
[…] This post was mentioned on Twitter by Dragos Stanca, Stefan Murgeanu, Udrescu Gabriel, Evenim. Studentesti, Raluca Enache and others. Raluca Enache said: RT @afaith: Studentii au „verde” la RoNewMedia de la Microsoft 😀http://bit.ly/cUicdy[…]
Reply
Laurentiu BuicaOct 22, 2010@
10:21:58
@dstanca: Mersi. Sper sa gasesc lista, ca am intrat cu Cambridge-ul si nu mai stiu sigur nota de la admitere.
Reply
TudorOct 22, 2010@
14:20:00
Salut! Si eu as avea o problema. Eu sunt student la ASE si noi nu avem carnete de note, doar legitimatii. Eu cum as putea sa particip? La noi sunt afisate niste liste cu mediile anului trecut, insa nu am cum sa o scanez pentru ca este la avizierul scolii. O poza ar merge?
Reply
Florea CristianOct 22, 2010@
17:32:05
Daca inca sunt elev nu se aplica?
Reply
dStancaOct 22, 2010@
20:21:24
@Cristian, Mihai, Tudor:Toata lumea e ok sa aplice, cu criterii cat mai apropiate de cele enumerate. Cei de la Microsoft vor decide cine ce si cum.
Reply
mihaiOct 22, 2010@
17:42:00
daca sunt student la medicina se pune? 😛 si ce inseamna note onorabile avand in vedere ca doar o mana de oameni avem toate examenele luate in fiecare an.
Reply
Catalin BratuOct 23, 2010@
09:24:23
eeste foarte buna initiativa , doar ca eu nu am carnet de note 😛 . mi-ar fi facut placere
Reply
mUEOct 25, 2010@
09:29:15
Oare va fi sponzorizata si cazarea? Si in ce limba trebuie sa scriem? 😛
Reply
dStancaOct 25, 2010@
13:21:09
Cazare? Sa nu exageram. In Romana e ok.
Reply
CristinaOct 29, 2010@
20:07:15
Buna seara, am incercat astazi sa trimit un mail pentru participarea la bursa, dar nu am reusit . Cum se poate rezolva aceasta problema?multumesc!
Reply
dStancaOct 29, 2010@
20:36:31
Sarutmana. Rog mail la dragos punct stanca at gmail.com. Site ul RNM e in revizie noaptea asta.
Reply
CristiNov 03, 2010@
08:56:00
Bursele acordate celor 50 se vor afisa tot aici? Sau vom primi notificari individuale pe e-mail?
Mersi.
Reply
dStancaNov 03, 2010@
09:20:44
Buna. Pe mail vor veni.
Reply
mUENov 07, 2010@
15:39:15
Eu am castigat, dar daca nici macar transportul nu este inclus, nu prea merita pentru mine sa ma deplasez in Bucuresti. Sa nici nu vorbim de cazare…
Reply
dStancaNov 07, 2010@
15:42:32
@mUE:Biletul costa 200 de euro. Sponsorizarea Microsoft a constat in plata biletului pt tine si alti 49 de studenti. Asta cu mUE, in contextul dat, mi se pare foarte deplasata, dragul meu. E din ciclul “mUEti is posmagii?”….
Reply
mUENov 07, 2010@
15:51:04
Da stiu ca e mare ajutor si asa ca ne sponzorizeaza cu biletul de intrare si sunt recunoscator pentru asta. Am intrebat ce am intrebat pentru ca sunt student si nu prea imi permit…ori platesc chiria ori petrec 2 zile in Bucuresti.. am avut si eu sperante.mUE e nicknameul meu pe net, ideea a venit din cronica carcotasilor, nu are nicio legatura cu acest concurs.Multumesc pentru raspuns!
Reply
dStancaNov 07, 2010@
15:54:12
@mUE: Ok. Poate gasesti totusi o varianta. Sfat: ia-ti alt nickname, risti sa iti fie denaturat din start mesajul. Plus: poate peste 10 ani vei fi sef de banca sau corporatie, cum crezi ca va “da” nick-ul asta in CV?
Reply
New Media School » cros:newmediaschool @ ro:newmediaNov 09, 2010@
01:51:41
[…] networking și schimb de idei pentru echipa NewMedia School. De ce? Păi, vom fi prezenți, mulțumită Microsoft, la cel mai reprezentativ eveniment dedicat industriei digitale și online-ului din câte au […]
Reply
Topul partenerilor RoNewMedia 5.0 | refresh.roNov 09, 2010@
17:38:30
[…] I-a vazut totusi cineva cei 50 de studenti care ar fi trebuit sa ajunga la RoNewMedia prin Bursa iE9, imbracati in tricourile […]
Reply
CristinaNov 11, 2010@
23:18:46
@mUE esti un adevarat roman :)) cu parere de rau spun astadupa ce ca ti se oferea libera intrare (1200 RON TVA inclus) tu mai vrei si transport si cazare :))Hai sa fim seriosi de unde vii, nu iti permiti un bilet de tren?Si de stat in Bucuresti, toata lumea are o ruda, un prieten ceva, te descurci esti student doar. Parintii nostri au facut facultatea pe cartofi prajiti la felul I, II si desert si au ajuns oameni mari, iar noi in ziua de azi ne plangem ca nu avem bani cu iphone 4 in buzunar, daca stiai ca nu poti sa vii, de ce ai mai participat la concurs, iti dai seama ca ai rapit sansa unui student care isi dorea si putea sa ajunga la conferinta . Esti student, biletul de tren este la jumatate, 2 zile in Bucuresti este chiria pe o luna :)) ce vrei, sa stai la Intercontinental o noapte ?
Apropo de studentii care au castigat, am participat si majoritatea dintre noi chiar au purtat tricourile(cel putin baietii, pt ca mie imi venea ca o toga, fiind mica de statura).Doresc sa multumesc pe aceasta cale pentru sansa acordata, a fost o experienta extraordinara. Voi scrie despre impresiile pe care mi le-a creat aceasta conferinta pe blogul meu, iar daca domnul Dragos Stanca va accepta sa posteze link-ul catre acest acest articol i-l voi furniza in zilele ce urmeaza, dupa ce termin de scris
Reply
dStancaNov 11, 2010@
23:29:31
@Cristina: Multumesc mult. Nu ma mai “domni” te rog 😉
Reply
CristinaNov 12, 2010@
11:03:22
ok 😛 o sa incerc sa nu iti mai zic asa
Reply
RoNewMedia News #9: Burse pentru tineri dispusi la voluntariat | Pagina lui Dragos StancaApr 30, 2012@
19:44:46
[…] sa plateasca un bilet intreg si inca nu am gasit o companie dispusa sa suporte diferenta de pret, asa cum am procedat la precedenta editie [desi asta inca se poate rezolva, daca exista interes din partea unor sponsoru], ne-am gandit la o […]
