Cel mai recent val alStudiului National de Audientarealizat deBRATreflecta doar aparent o scadere a numarului de cititori.
Glumele deja "clasice" din SUA pe tema mortii ziarelor nu se aplica inca in Romania
Pe scurt, iata cum stau lucrurile, de fapt, la o analiza mai atenta a cifrelor:
–total presa scrisa(daca numaram, asa cum e corect, 141 titluri care sunt prezente in ambele valuri) – audienta neta scade de la 7,028 milioane personae la 6,964 milioane (-64 mii) adica, procentual, doar -0,9%
–cotidiene nationale, in general– 14 titluri – practic, nu exista variatie: in valul anterior – 4,185 milioane cititori, in acest nou val – 4,183 milioane (stabilitatea este data deAdevarul de Seara– crestere de 128 mii, care compenseaza pierderile celorlalte titluri)
–cotidiene nationale platite– 12 titluri – (adica am exclusCurentulsiAdevarul de Seara) – scadere de la 3,979 mii la 3,922 mii (-57 mii). Procentual, doar -1,4%
Comparand aceleasi perioade, numarul utilizatorilor de Internet (asa cum ii definesteBRATinSATI– persoane care intra macar saptamanal pe net) a crescut cu 0,58% (de la 5,324 milioane la 5,355 milione – adica +31 mii).
Concluzii, cel putin aparent [scriu in viteza, asa ca astept si alte pareri] se poate spune ca:
–nu scade consumul de presa scrisa ci, mai degraba, se muta (discret) spre publicatiile gratuite– indeosebi spreAdevarul de Seara– plus spreClick!– tot de laAdevarul Holding, care e singura publicatie ce creste semnificativdupa cum se vede aici
–consumul de net creste, dar nu “rupe norii” vizibil, cel putin momentan (si nu in mediul urban, unde a avut loc masuratoarea) – pe de alta parte, cu siguranta, online-ul contribuie la notorietate (caci asta masoara, mai ales SNA-ul)
– presa scrisa tiparita moare, dar inca nu se preda
La capitolul “alte observatii”, e de semnalat ca romanul e usor de prostit: asa cumClick!a copiat la litera si fara probleme de natura moralaLibertateaajungand acum, iata, sa ii “sufle in ceafa” la fel reuseste, pare-se, siFinanciarulcare a mers mai departe: nu numai ca a copiat layoutulZF, ci si numele (cel putin fonetic:Ziarul “Finaciarul”) si a ajuns, iata, sa devina o amenintare din punct de vedere al audientei pentru “batranul” si oarecum “incremenitul in proiect”Ziar Financiar.
Daca la un tabloid e usor de inteles cum publicul poate face confuzii sau poate asimila un format grafic cu un concept, faptul ca reteta tipic romaneasca a functionat si pe zona de business (teoretic public “spalat” “cult” bla bla) nu mi se pare a avea o explicatie evidenta.
Dar poate ma ajutati voi…
