Urmaresc de cativa ani declaratiile si proiectele luiMario Garcia. Nu mai intelegeti gresit. Omul e super ok. Stie design, stie (si teoretic, si practic) cum se face un ziar. Cel putin din punct de vedere grafic. A lansat niste trenduri in modernizarea ziarelor, fie ele quality sau tabloide, a scris putina istorie…

Si-a si angajat graficieni buni care lucreaza pentru el, conferentiaza in toata lumea, a redesenat ziare celebre. E, in general, un tip respectat si respectabil. Pe buna dreptate. Insa in ceea ce priveste rezultatul efectiv al muncii sale, nu uimeste.

Reducand la absurd, diferenta esentiala dintreGarciasi designeri romani precumMarian Toader,Cristi LipansauTavi Cocis(ma rezum la cei cu care am lucrat in ultimii 10 ani) e una singura: factura de la final. Si cartea de vizita (in stransa legatura cu pretul). Plus mult, extrem de mult marketing si pr. Nu e un lucru condamnabil. E o constatare.

Mai mult. Din punct de vedere al declaratiilor, omul ma surprinde prin platitudinea lucrurilor pe care le rosteste, cu titlu de citate celebre din el insusi. Problema e ca mai nimic din ce spune Garcia nu este nerostit de altii, inaintea sa. Preia si imbraca in alte cuvinte declaratii sau idei care circula, in diverse medii.

Iarinterviul publicat de HotNewseste graitor, in acest sens. La fel si seria de pePagina de Media. Mi se pare amuzant (daca reproducerea vorbelor sale este exacta) sa afirmi, relaxat, urmatoarele:

“Vorbind doar despre layout,AdevarulsiEvenimentul Zileisunt ziare care au un aspect ce sugereaza ca sunt ziare care incearca sa fie mai accesibile oamenilor, sa fie mai tineresti.  In acest moment,Romania liberanu are cum sa concureze cu aceste ziare, publicatia arata ca in 1976, daca esti dragut. Daca nu esti dragut, ar putea fi din 1965.  Dar curand, cand le veti pune alaturi,Romania liberava egala cele doua ziare in felul cum se prezinta.”

Ma scuzati ? 🙂 Vaegalacele doua ziare ?!

Pai unul (Adevarul) e desenat din resurse interne – munca a fost inceputa deCristi Lipanacolo, cred, imi cer scuze, nu stiu cine a continuat, dar presupun ca un rol important l-a avutAdrian Halpert– iarEvenimentul Zileieste desenat deMarian Toader.

Pun pariu, pe cat vreti voi, caMario Garciaa incasat pentru proiectul de laRomania Liberaniste (multi) bani. Si sunt la fel de sigur ca managerii ziarului puteau obtine fix acelasi rezultat (daca nu unul mult mai ok) lucrand, la preturi de minim 5 ori mai mici, cu un designer roman.

Nu cred ca diferenta adusa de marketing justifica investitia. Si nici nu e treaba mea, nu despre asta e vorba aici. Dar ca fost mancator de hartie si de publishing tiparit, nu mai pot abtine sa imi dau cu parerea. Mi se pare absurd ca un nume precumGarciasa vina si sa zica, senin, ca va aduceRomania Liberala nivelulAdevaruluisiEvenimentului Zilei, din punct de vedere grafic.

Ba nu. Mi se pare foarte amuzant!

PS Astept, totusi, relansareaRomaniei Libere. Promit sa revin atunci, cu o parere completa si corecta. Inca mai sper ca marele (fara ironie)Mario Garciasi-a meritat banii….