Tranzactia dintreRingiersiBobby Paunescunaste, practic, un nou grup media inRomania. Si un nou “mogul” (cam nasol pentru cei de laEvZcare si-au facut o intreaga campanie de imagine pe ideea ca ei sunt liberi de moguli… ei, iata, viata e nedreapta).

E un grup deocamdata mic, dar care nu mai poate fi ignorat. Cel putin din punct de vedere statistic. El arata, astazi, asa:

>> TV:B1si noulVox News

>> Print:Evenimentul Zilei,Gazeta de Sud,Curierul NationalsiCapital

>> Online:evz.ro, gds.ro, curierulnational.ro, capital.ro, b1tvsi, probabil, in curandvoxnews.ro

Ar fi mai multe de spus, dar pentru ca nu am timp sa imi ordonez ideile, le trec cu “liniuta” (altfel, expira subiectul 🙂 ).

–Strategic, noul grup media rasarit din valurile crizei, nu are decat o sansa: investitii masive, tip Patriciu, pentru a scoate “capul” in piata media.

–Variante? Probabil, daca tot s-au dat niste bani (buni, presupun, vezi urmatoarea “liniuta”) consolidarea printului – intr-o piata normala portofolul ar fi destul de ok, s-ar putea merge pe varianta un cotidian national generalist (EvZ), unul de business (Curierul Nationalasa se declara, areo audienta onorabila pentru nisa respectiva,probabil sta mai bine decatFinanciarul –care e in curs de auditare–si, pe o piata eliberata deBusiness Standard, ar avea ceva sanse pe termen lung),un saptamanal de business (Capital), plus un ziar local/regional solid (Gazeta de sud).

– Nu cred caRingierar fi renuntat la cele doua branduri pe o suma mai mica de 1,5 – 2 ori cifra de afaceri, deci nu cred ca vorbim de o componenta de cash a tranzactiei mai mica de 4-5 milioane de euro – daca s-a vandut mai ieftin, e “groasa”. Daca s-a vandut mai scump, e un business ok pentruRingier

–Tot intr-o piata normala, ar putea fi tinute toate, ba mai mult ar fi logic sa se lanseze si oGazeta de Nord, Vestsi una deEst(why not?). Dar, in conditiile in care printul e in picaj, in special pe pietele locale, mai logice ar fi miscari de genul transformareaCapitalin cotidian si inchidereaCurierului National(sau doar inchiderea Curierului) si transformareaGazetei de Sudin editie regionalaEvenimentul Zilei. Pentru ca notorietatea celor doua branduri e, evident, mult mai puternica.

– Faptul ca probabil cel mai vechi si fidel managerRingier,Claudiu Serban, se va ocupa de noua editura ma face sa cred ca in tranzactie s-au negociat si servicii de management si consultanta pe care le va asiguraRingier, cel putin pana la finalul anului (presupun, nu stiu)

–Tot logic ar fica noul grup sa isi stabileasca o strategie tv-print-online cu trecere, probabil, spre tv-online in cativa ani, sa isi gaseasca un brand corporate si, daca se va investi logic, sa creasca in timp.

–Fara investitii de minim 20 de milioane de euro in urmatorii 2 ani, si fara o strategie clara, nu ii dau nicio sansa (mai ales ca, presupun, multi jurnalisti vor pleca – nu neaparat in presa, ca nu prea mai au unde…). Ok, o fi si o componenta politica la mijloc, dar nici PD-L nu va ramane vesnic la guvernare. Cred 🙂

Legat de Ringier, pariul meu e urmatorul: (aproape) toti banii rezultati din tranzactie ii va investi in online.

Si nu exclud o noua tranzactie, in curand. Cel mai interesant “obiectiv” pentruRingier– care, cel putin declarativ, e foarte interesat de zona online – ar putea fi (acum caevz.ronu mai e) achizitiaHotnews, singurul site de continut care conteaza si care a ramas inca independent si “vandabil”.

E o opinie, nu o stire. Vom vedea ce va fi.

PS Daca imi mai vin idei sau informatii, voi mai adauga liniute 🙂

dStanca⋅BUSINESS⋅Ringier⋅9 comments

danFeb 12, 2010@
11:59:35

salutdoar o precizare: Financiarul e si auditat [inclusiv cu certificat nu doar cu declaratie] si beneficiaza incepand cu valul 30 al SNA [asta de saptamana asta] si de rezultate de audienta.multumesc

Reply

dStancaFeb 12, 2010@
12:21:00

@dan: multumesc si eu, am corectat.

Reply

NetalurgicaFeb 12, 2010@
13:05:55

De ce sa cumpere hotnews.ro si sa nu relanseze evz.ro ? 🙂 Sau..sa cumpere si hotnews.ro si sa repozitioneze evz.ro daca aleg sa-l relanseze.

Reply

dragosFeb 12, 2010@
15:31:04

“Fara investitii de minim 20 de milioane de euro in urmatorii 2 ani, si fara o strategie clara, nu ii dau nicio sansa”

se poate face treaba si cu mult-mult mai putin. 🙂

Reply

dStancaFeb 12, 2010@
15:45:19

@dragos” cu tv, print, online impreuna… belive me…no chance! la cum e consolidata piata acum.

Reply

dragosFeb 12, 2010@
15:50:30

a, mea culpa, credeam ca te referi doar la online

Reply

AlinFeb 12, 2010@
23:12:19

Tu – ca esti prin zona – de bunele relatii din Corneteanu si Bobby ce stii ? Se confirma ?

Reply

dStancaFeb 12, 2010@
23:41:43

@alin:nu stiu.

Reply

consideratii despre momentul oportun « [media_details]Feb 13, 2010@
17:25:04

[…] celor trei –anu: Buzaianu, Berceanu, Videanu] atunci incerc sa duc mai departe scenariul lui Dragos Stanca privind noul grup: unde nu mai este Libertatea este Cancan, Evenimentul, Gazeta de Sud, Curierul si […]