Evident pentru orice om cu mintea acasa, mai ales dupa “episodul Cabral“, “stenograma Chirila – Stanca” e o gluma [virala]. Ok. De ce am facut-o?

In primul rand, pentru ca mi-a placut ideea – in general – si, in particular, ideea de a parodia o parodie – adica “adevarata” stenograma [da,e vorba de comedia cu SOV].

In al 2-lea rand, pentru caimi place piesasi imi placeVama, ca trupa.

In al 3-lea rand, pentru ca m-a rugat un prieten [Tudor Chirilaa venit cu ideea sa facemo parodie dupa stenograma, eu am plusat si i-am propus sa o facem mai credibila, introducand ingredientul cu “spaga” – aici e “o ironie in ironie”, pentru cine o intelege].

In al 4-lea rand, pentru ca mi s-a parut un experiment viral si social-media interesant: sunt curios, si voi monitoriza asta – in masura in care voi avea ragaz -, cati dintre cei care au scris cu avant despre “stenograma” vor reveni asupra subiectului acum, cand e clar [chiar: e clar? :)] ca a fost o gluma.

In al 5-lea rand, pentru ca am fost curios care mai e “nivelul” in presa si, surpriza [?]: doar doi jurnalisti [iesiti din “sistem”] m-au sunat sa intrebe care e treaba, de fapt:Petrisor ObaesiTiberiu Lovin.

Nu voi insira aici publicatiile care “au dat-o” pur si simplu [unele dintre ele, titluri respectabile]. Ii felicit insa pe cei care au tratat subiectul asa cum era cazul, de fapt, adica la capitolul divertisment.

Nu voi “analiza” nici cum au tratat chestiunea blogurile, spun doar cami-au placut ChinezusiPiticu[desi nu sunt de acord cu ei, cel putin m-au surprins prin unghiul de abordare, semn ca oricat te-ai “pricepe” la comunicare nu poti sa prevezi toate interpretarile posibile si sa ai raspunsurile pregatite].

In al 6-lea rand, pentru ca mi s-a parut amuzant sa-mi exersez, alaturi de un artist [nu doar solist, ci si actor], “calitatile” actoricesti jucand rolul de “mafiot al presei”. Chiar si oameni foarte apropiati au “muscat” nada, semn ca mi-a iesitcat de cat. Din prima [n-a existat nicio “dubla”, inregistrarea a curs din primul moment. Evident, pe un mic scenariu prestabilit].

Da, stiu.Multi vor citi doar textele cu “spaga”si [vorba unui prieten drag si destept] va ramane “urma” – mai ales ca dintre cei care au “muscat” momeala putini vor avea, probabil, nervii necesari sa revina si sa scrie ce a fost, de fapt.Altii vor crede, chiar si acum, ca a fost “pe bune” dar ca, intre timp, “am cazut la pace” cu Tudor. Stiu.Dar,asta e.

Gata.Le multumesc tuturor celor care, cu buna credinta, mi-au luat apararea, ii rog insistent pe cei care l-au acuzat pe nedrept pe Tudor sa-si revina – “rolul” lui a fost zugravit asa la propunerea mea.

So, relax!A fost pur si simplu o gluma, un mic experiment viral si o idee “altfel”, gandita tocmai ca sa provoace reactii putin tolerante. Deloc paradoxal, totul pentru promovarea unui cantec care pledeaza, chiar daca o face cu umor si ironie, pentru toleranta.

In concluzie, bucurati-va de cantec.Asta e tot ce conteaza. Daca gluma pusa la cale de doi amici la un pahar de vorba nu v-a placut, sunt sigur c-o sa ne iertati cand veti asculta piesa. Daca v-a placut “poanta”, cu siguranta veti aprecia si cantecul.

The end. Happy end.