Nu sunt pasionat sa mai adaug un esec pe lista celor pe care le-am bifat deja in viata, deci nu voi incerca sa surprindmai bine decat Costice esteVoxPublica.

In limitele mele de gazetar ratat [deghizat in “manager”] am avut o tentativa de a explica de ce acest experiment jurnalistic – deopotiva un concept si un model de business nou – e unic si frumos, intr-untext publicat in ianuarie, deMONEY EXPRESS[paragraful “Viitorul presei si ziarul quality 2.0“].

101oameni au scris in acest an peVox 11.195 de texte. Acesta va fi al11.196-lea. Cei 101 sunt completati de460.024de comentarii din partea co-autorilor acestui proiect, cititorii.Asta inseamna peste 30 de articole si peste 1.200 de comentarii pe zi, in medie!

151.397 de oameni[vizitatori unici, in limba webului] au venit, in medie, in fiecare luna peVoxPublica,in acest prim an…

Insa, indiferent ce trafic va avea, din septembrie,VoxPublicaare, pentru mine, un vizitator [unic, la propriu si la figurat] mai putin. Si asa va ramane, mereu. Citea aproape neincetat “ce-i nou peVox” si ma intreba des ce mai face Costi, Mihai, Fumi, Costin, Laura, Simona …. si aproape toti ceilalti. Ca si cum ii cunostea de mici, pe toti. Si ca si cum, toti, erau “prietenii mei din Bucuresti”.Intr-un fel, chiar sunt. Si le multumesc aici, tuturor, pentru asta.

Dar si pentru timp si nervii consumati, pentru gandurile si randurile pe care le vor aseza aici, si de acum inainte. Le multumesc atat prietenilor mei cunoscuti sau nu, cat si cititorilor care tin viu acest proiect, prin comentarii si idei care fac diferenta.

La multi ani,Popor Vox!