“Enervant” de tanar, dar increzator in ideile lui, si cu suficient sange incat sa se mute la Londra pentru a face rost de bani, Emi Gal e azi prezent in mai toate publicatiile importante care se ocupa de new media.The Guardian,TechCrunch,The Next Web… si, probabil, multe altele.

A reusit sa “ridice” o runda de finantare considerabila, de 800.000 euro, pentru a continua dezvoltarea proiectului de video advertising pe care l-a dezvoltat laBrainient. Si, ceea ce mi se pare o performanta, sa isi si pastreze majoritatea in proiect, dupa cumscrieMONEY.ro.

Fetelor, atacati-l, e o partida buna! 😉

Il felicit peEmi, cu care am lucrat la “inceputurile” dezvoltarii proiectuluiWebTV REALITATEA.NETsiMONEY.RO. Acum vine, intr-un fel, si raspunsul la “de ce”-urile multor colegi din piata, legate de sanatatea mea mintala – nici nu stiu daca omul era major pe atunci 🙂

Serios vorbind, faptul caBrainienta reusit sa convinga nume importante din industria digitala sa investeasca bani buni e un succes care trebuie aplaudat, indiferent de simpatii sau antipatii “locale”.

Insa acest lucru nu face decat sa duca proiectul in etapa in care trebuie sa dovedeasca faptul ca nu numai abilitatile de bun vanzator ale tanarului antreprenor roman au contat, ci si tehnologia si modelul de business care va permite proiectului sa devina un succes real, din toate punctele de vedere.

Bafta!

A, era sa uit. Sper ca succesul sa nu devina cel mai mare inamic al tanarului nostru coleg [de industrie]. Aroganta e buna, dar e mai buna daca declaratii de genul celor de mai jos sunt facute in gluma. Cum sper ca e si cazul dat 😉

“ÎnUKnu prea mai avem competitori serioşi pentru că i-am cam ameţit dar înStatele Uniteavem deja doi concurenţi destul de mari,InnoVidşieyeWonder, cu produse destul de similare şi nu vreau să îi las să îşi facă de cap pe acolo”

Emi Gal, Brainient [sursa]

dStanca⋅BUSINESS⋅Brainient⋅9 comments

Emi GalSep 28, 2010@
16:36:34

Mersi, Dragos. Despre aroganta – sunt acelasi om pe care-l stii, n-am de ce sa ma schimb :).

Reply

dStancaSep 28, 2010@
16:37:47

@Emi: Ma bucur. Vroiam doar sa fiu sigur ca nu ai luat-o pe ulei. Deci ai glumit, da? 🙂

Reply

Emi GalSep 28, 2010@
16:41:30

Oh, da. Radeam cand am zis treaba aia, ma mir ca nu s-a prins colega de la Money.ro. Draguta colega, apropo 🙂

Reply

Adrian CiubotaruSep 28, 2010@
16:42:16

That’s the spirit. Felicitări, Emi!

Reply

Evreul-ursSep 28, 2010@
16:58:11

Advertorial?

Reply

dStancaSep 28, 2010@
17:28:21

@Sabrina Raileanu:Hai ca ai dres-o acum dupa virgula, m-am prins;) Oricum, era doar de culoare.

Reply

dStancaSep 28, 2010@
17:29:05

@Evreul-urs: Unde?

Reply

Sabrina RaileanuSep 28, 2010@
17:16:43

Colega de la Money.ro poate sa certifice sub semnatura ca numitul Emi Gal glumea. Cum platforma Money.ro nu permite inserarea smiley face-urilor in articole – poate la versiunea urmatoare? 🙂 – a sperat ca ironia o sa reuseasca sa se tina singura pe picioare. Din moment ce nu se sustine de una singura, o sa aiba grija sa ii puna niste atele.

Reply

Emi GalSep 28, 2010@
17:21:53

Dupa cum spuneam, draguta colega 🙂