Later UpDate: Dupa 2-3 zile “s-a prins” si Evenimentul Zileic-ar fi o stire pe aici😉
Haios. Promovarea revisteiCatavenciise facechiar prin site-ulcatavencu.roprecum siprin pagina deFacebookadministrata de echipa revistei. Pagina este urmarita de peste 57.000 de oameni [locul 66 in Romania,conformFacebrands]. O situatie usor amuzanta, gen: “Am cumparat un brand print. Cum procedam?“.
Noul produs media este lansat deDoru Buscusi echipa sain cadrulAdevarul Holding.Asta dupa celicitatia pentru adjudecarea branduluinu a fost castigata deOrlando Nicoara, reprezentantul luiAdrian Sarbu / Mediafax Group– varianta agreata de echipa – ci deClaudiu Pădurean, din partea luiDan Grigore Adamescu[proprietar, printre altele, al ziaruluiRomânia Libera].
Dupa cum se arata lucrurile, s-ar putea dovedi a ficea mai neinspirata investitie de 882.000 de euroa familieiAdamescu.
Asta daca nu vom asista la o surpriza majora [singura pura speculatie ar fi eventuala mutare a echipeiKAMIKAZEinapoi laAcademia Catavencu, cu un “star” genLiviu MihaiusauMircea Tomain frunte, si cuMarius Bortea“la butoane”].
Totusi, ce sa faci cu un brand gol de oamenii care i-au dat suflet? Fara sa iti pui problema ca, in plus, oamenii cu pricina au si parolele de la un site numitcatavencu.rosi de la o populara pagina deFacebook?
Paranteaza: as pune pariu ca, pana azi, niciun creier “offline” de laRomania Liberanu si-a pus serios problema dobandirii proprietatii brandului de net si domeniilor aferente marciiprintAcademia Catavencu. Cat despre dreptul de proprietate asupra paginiiFacebook…iata un precedent interesant, si o “speta” de discutat.
PS Pentru o parte din publicul noii reviste, probabil ca spotul de promovare, desi inspirat in contextul dat, ar putea fi de neinteles. Iata asadar“originalul” de acum 20 de ani.
dStanca⋅BUSINESS⋅Academia Catavencu,catavencii,catavencu⋅13 comments
AndreiJun 27, 2011@
12:07:52
Interesant, intr-adevar, de vazut ce va face Adamescu.
Oricum ce fac cei din echipa catavencu cu postarea de pe contul de facebook, etc, mi se pare o smecherie. La smecherii si tzepe toti romanii se pricep din pacate. Societatea actuala e de rahat, in mare parte din cauza asta.
Reply
alinJun 27, 2011@
13:17:27
Nu exista branduri de print si branduri online. Acad Catavencu e brand notoriu, ce fac oamenii aia se cheama parazitarea marcii si e in toate manualele de drept, cu sanctiuni specifice. Cam atat.
Reply
dStancaJun 27, 2011@
15:47:22
@alin: daca achizitia s-a facut pt brandul inregistrat la osim la clasa print, nu conteaza? catavencu.ro, ca brand, e teoretic o poveste separata, cel putin inregistrarea s-a facut separat. de exemplu, sport.ro e un brand inregistrat, presupun, la clasa tv si online. daca vine cineva si face ziarul ‘academia sport’, teoretic e posibil. dar de proprietatea pe contul de facebook ce zici?
Reply
simona ionescuJun 27, 2011@
13:41:54
Bine punctat. Dar ce sa faci, daca amanuntele scapa unor profesionisti in ale afacerilor?!
Reply
alinJun 27, 2011@
16:04:03
In principiu, marca despre care vorbim e un caz aparte. E din categoria marcilor notorii, adica marcile care transced claselor pe care au fost inregistrate si care se considera ca imprumuta din celebritatea lor oricarui tip de proiect care s-ar face pe o alta clasa decat cele pe care marca notorie e inregistrata deja. De aia, spre exemplu, eu sau tu nu putem face pantofi coca cola, chiar daca am presupune ca coca cola nu si-a luat si clasa ref la pantofi cand si-a facut marca (in realitate, le are pe toate).
Catavencu.ro e tot parte din marca notorie care presupun ca e “Academia Catavencu”, asa ca si domeniul ala se poate recupera, teoretic.
Cu Facebook, exista destule dovezi ca e pagina “oficiala” a proiectului “Academia Catavencu”, asa ca e un bun care e legat de marca respectiva si, de principiu, poate fi recuperat in aceeasi baza.
Bineinteles ca in functie de datele reale ale problemei unul sau doua amanunte de mai sus s-ar putea schimba usor, dar ideea ramane. Marca aia trage dupa ea si siteul si fb-ul si printul.
Reply
dStancaJun 27, 2011@
16:12:09
@alin: interesant. dar cum se stabileste daca o marca e sau nu in categoria marcilor notorii?
Reply
alinJun 27, 2011@
16:14:19
@dragos: se face cercetare de piata. Si cred ca exista cateva in zona asta care arata ca pe publishing (online / offline), Academia Catavencu e una dintre cele mai cunoscute marci din Romania.
Reply
dStancaJun 27, 2011@
16:16:29
@alin: in cazul asta e clar:http://www.dstanca.ro/2010/superbrands-2010-academia-catavencu-radio-romania-si-radio-zu.html
Reply
LucianJun 27, 2011@
19:12:34
Ar mai fi varianta in care Adamescu face ce a facut Buscu la prima licitatie, si anume nu mai plateste suma daca nu ii ies socotelile.
Reply
mihaelaJun 27, 2011@
20:31:47
concluzia e simpla: prost e cine cumpara fara sa gandeasca online. daca vorbim de brand pe social media, zic sa nu uitam situatia de trista amintire “eu le-am facut, sunt ale mele, fac ce vreau cu ele”! remember?:)
Reply
AndreiJun 29, 2011@
13:51:17
@Lucian: a, pai nu a platit inca ? 🙂 parca azi ziceau ca o sa fie deja primul numar pe tarabe
Reply
LucianJun 29, 2011@
22:10:20
@andrei da, am citit ulterior ca a platit. My bad.va fi o competitie interesanta cu 3 reviste care se bat pe acelasi public intr-o piata de print in cadere libera. cred ca daca cei de la kamikaze nu se intorc academia moare in citeva luni.
Reply
tudorJul 15, 2011@
23:56:01
Academia se va duce usor usor la fund…
