Pentru capostari de genul asta fac rau industriei, si pentru ca dupa aparitia materialului mai multi jurnalisti imi cer opinia legata de aceasta “aberatie”… ca player in online si membru in conducereaBRATsiIAB[si ca un baiat putin mai vechi prin media din Romania] ma simt dator sa clarific cateva lucruri.

Later UpDate:Nici bine nu am dat bine “publish”c-a si aparut replica[felicitari pentru viteza si multumiri pentru dedicatia muzicala :)].

ATENTIE! Nu continuati lectura daca nu sunteti player, de oricare parte a “baricadei” din online, pentru ca o sa va plictisiti ingrozitor!

Ok… Daca ati ajuns pana aici, sa continuam.

Opinii de genul celei exprimate deCostin[sorry, stii cat apreciez ce ai facut laPro, precum si cu proiectulRe:fresh,dar de data asta gresesti grav] explica oarecum imaturitatea in care se zbate inca o parte din industria locala de online.

Iata de ce:

1. Descoperim azi si ne miram nevoie mare vis a vis de un lucru pe care celelalte medii l-au “dezbatut” si “fumat” deja acum mai bine de 10 ani. Mirari de genul “Wow! Monitorizarea se face la ratecard?!” starnesc zambete intre veteranii industriei media.

2. Cele doua instrumente de monitorizare (ROADSbyIABsiMIPObySATI) sunt complementare si online-ul este singurul mediu care beneficiaza de doua instrumente unanim recunoscute de industrie: monitorizarea la ratecard –  facuta deBRAT, si volum net al pietei, calculat deIABpe baza declaratiilor publisherilor. Asta e “de bine”.

3.MIPOeste un studiu de monitorizare, raporteaza in timp real volume de publicitate in afisari si bani la ratecard. Odata cu lansareaMIPO, online-ul intra in randul lumii, toate celelalte media clasice avand asemenea studii de mai bine de un deceniu (pentru TV monitorizarea e integrata in studiul de audienta facut deARMA; pentru radio si print a monitorizatALFACONT– companie privata – incepand cu sfarsitul anilor 90, in prezent totBRATfiind organizatia care realizeaza monitorizarile).

4. Toate monitorizarile acestea,  pentru toate mediile, la noi si aiurea, se fac la tarife lista (ratecard). Importanta si utilitatea studiului nu rezida in valorile absolute in bani pe care le raporteaza (BRATnici nu si-a propus asta). InMIPOvezi trenduri, campanii nou lansate, stai cu ochii pe concurenta etc.

5.ROADSraporteaza valoarea neta a investitiilor in online si se realizeaza pe baza declaratiilor playerilor din industrie (publisher si regii de vanzari). Daca, prinMIPO, online-ul intra in randul lumii,ROADSeste deja un pas inaintea celorlalte media, numai online-ul avand parte de un asemenea studiu (tv, radio, print lucreaza cu estimari realizate de companii private, in principal  tot pe baza monitorizarilor la ratecard; in cazul printului se poate calcula valoarea pietei in functie de cifrele publicate cu inatarziere la Ministerul de Finante, dar e imposibil sa separi advertisingul de circulatie si tot la estimari se ajunge; la tv isi publica cifrele clare doar cateva companii –CME,SBS– nu de placere, ci obligate de listarea la bursa).

6.  Cel mai important: ambele studii sunt realizate de organizatii ale industriei (si, implicit, se bucura de recunoasterea majoritatii jucatorilor) –BRATsiIAB.

PSSi, pentru final, o demonstratie logica care sa demonstreze ilogica stampilelor de tip “irelevant” puse de mai tinerii si ne-informatii mei colegi de industrie.

Desi din punct de vedere profesional e un “sacrilegiu” de fac, pentru ca nu sunt corecte comparatiile intreMIPOsiROADS(metodologiile sunt diferite, la fel si scopul fiecarui studiu), sa incercam un calcul grosier, logic.

ROADSraporteaza 10 milioane Euro in semestrul 1 (probabil vor fi 20-22 milioane pt intreg anul).MIPOraporteaza 8.5 milioane la ratecard pentru o luna (septembrie).

Aplicand un discount mediu de 80% (stim cum merge piata, nu?) si inmultind cu 12 luni, tot la 20 milioane se ajunge. Repet, e un calcul grosier (nu toate lunile au acelasi volum de advertising,MIPOnu monitorizeaza decat display,ROADSmai prinde bucati de affiliate si Google, sunt companii care nu raporteaza decat pentru unul dintre studii [ex:PRO TVe monitorizat deMIPO, dar nu a raportat laROADS]).

E doar un calcul grosier, la indemana oricarui blogger sau jurnalist mirat in fata unor cifre, de fapt, perfect logice si explicabile.

Si, pentru cine nu intelege ce si cum, e mai bine sa intrebe oameni care stiu cum sta treaba. Asa cum am facut si eu, pe anumite “bucati” din textul de mai sus, unde i-am cerut ajutorul colegului meuDragos Cerbu[research managerQ2M].

Gata. Am scris cam mult. Insa, pentru cine are ochi de citit si creier sa priceapa, sper ca a fost un exercitiu util.

dStanca⋅BUSINESS⋅BRAT,IAB,MIPO,SATI⋅9 comments

Cum se vede industria online din Divizia B | refresh.roOct 09, 2011@
16:59:49

[…] unde ma aflu, in urma unui articol (Irelevanta MIPO / SATI: 8.5 milioane de euro in publicitatea online pe […]

Reply

zosoOct 09, 2011@
17:16:51

îmi place penultima frază. şi, mă gândesc ca diploma mea de usability expert o fi expirat, că e luată cam prin 2005, întreabă pe cineva care se pricepe cum se cheamă un om care refuză să înţeleagă că un text scris cu italic şi bold e usturător la ochi. dup-aia trecem la chestii mai complicate, gen cum să ajutăm industria abţinându-ne din a înjura chestii care nu sunt făcute de noi.

merci

Reply

dStancaOct 09, 2011@
17:19:39

@zoso: vali, tu esti?! 🙂 tu spui “abţinându-ne din a înjura chestii care nu sunt făcute de noi” ?! that was a good one 🙂

Reply

zosoOct 09, 2011@
17:22:51

aparent, e o chestie populară, să dăm altora sfaturi pe care noi nu le putem duce.

Reply

dStancaOct 09, 2011@
17:25:45

azi sunt zen, n-am chef de polemici. am zis ce am avut de zis, va las pe voi mai departe 😉

Reply

zosoOct 09, 2011@
17:29:40

fă ce-am zis, nu tre să polemizezi cu mine.

Reply

CostinOct 09, 2011@
17:35:14

Pai macar viteza sa fie atuul Diviziei B, comunicarea cifrelor palpabile (ca sa nu mai folosesc corecte) nefiind considerat un atuu. 🙂

Reply

dStancaOct 09, 2011@
17:38:52

Cu Divizia B [by the way, am scos-o p-aia la 3 min dupa publicare, tocmai ca sa evit polemica] ma refeream la bugete, ca d-aia luam ‘peanuts’ ca avem discutii d-astea in timp ce colegii din tv invart campanii de sute de mii si duminica dorm pe la casele lor:). Deci n-o lua personal. Plus ca m-am decis sa scriu dupa ce al 3-lea jurnalist mi-a cerut parerea, inspirat de tine. By the way, ai grija ca te paste pericolul s-ajungi un influencer ramolit, ca mine, in loc sa ramai un blogger iute si istetz, ca tine 😉

Reply

Trei despre MIPO* « OrlandoOct 10, 2011@
06:58:19

[…] 2. Chinurile maturizarii industriei online din .ro [episodul "n"] – Dragos Stanca […]