Asa-zisa “inchidere” aFacebookin 15 martie mi-a atras atentia, in ultimele zile, asupra unui fenomen care – ca fost jurnalist “traditional” – mi se pare foarte ingrijorator. Si anume abdicarea de la reguli de baza ale jurnalismului de dragul unor vizitatori dinGoogle. Dupa cum semnalam si ieripeFacebookun titlul de genul “Facebooka scapat de sub control. Creatorul a devenit “prea stresat”. Se inchide reteaua de socializare” nu are ce cauta in site-ul celui mai serios cotidian din Romania,Ziarul Financiar. Un articol pe tema asta, inMONEY.ro.

PSE vorba strict de un fenomen care, cred eu, trebuie sa stea in atentia noilor jurnalisti online si, mai ales, a sefilor lor care citesc acest blog. E doar un exemplu, nu e vorba de “barna” din ochiul altora, mai ales ca deZFma leaga fix aceleasi sentimente bune ca si deMONEY.rosauREALITATEA.NETori alte produse media de care m-am ocupat in ultimii ani. Traficul e super-important, dar nu etotul. Zic.