Cum anul asta, dupa trecerea in antreprenoriat, mi-am propus sa vorbesc mai putin si sa fac mai mult,AFPmi-a luat-o inainte si a scris, ieri, despre proiectulWebkino. Subiectula fost preluat de media internationaladestul de rapid si au inceput sa aparaarticole si la noi. Cu riscul de a-mi supara colegii de la PR, vin aici cu cateva precizari:
– Nu este un proiect alQ2M, ci un experiment care ar putea sa duca la lansarea unui proiect mai amplu dezvoltat de mine impreuna cuCristian MungiusiVoodoo Films.Si, sper eu, in curand se vor alatura initiativei si alti regizori si producatori romani de top.
– Q2Mva ramane, in continuare, o companie specializata in vanzari, marketing si comunicare online, nu se transforma in publisher sau initiator de proiecte online proprii chiar daca, evident, va opera partea de vanzari, marketing si comunicare pentruWebKino[care, din punct de vedere tehnic, va fi dezvoltat dePUBLYO]
– Ideea proiectului a aparut la o cafea, cand discutamcuAda Teslarudespre cum putem promova online mai bine filmul romanesc si despre problemele pe care le au aplaudatii regizori romani in a-si face cunoscuta munca “la ei acasa”.
–WebKinonu va fi “din prima” un proiect tehnic si editorial complex, lansarea primului film – “Periferic” – va fi un experiment din care, sper eu, vom invata niste lucruri care ne vor permite sa dezvoltam conceptul, in viitor, asa cum se cuvine.
– Nu vorbim doar de un proiect online, ci si de un proiect cu o latura culturala si sociala: cred ca exista un public educat de film romanesc care nu e incantat sa vizioneze ilegal productiile romanesti, mai ales ca pe de o parte sunt putine cinematografe in tara si, pe de alta parte, chiar si in marile orase filmul romanesc este “exilat” la ore ciudate de proiectie, la concurenta cu sute de productii de la Hollywood care, pe buna dreptate, “fac legea”.
– Imi doresc caWebKinosa se dezvolte intr-un concept care sa incurajeze productia de film romanesc de calitate, sa adune o comunitate de tineri si mai putin tineri regizori romani talentati care sa gaseasca, aici, o cale de comunicare directa cu publicul. Si, de ce nu, un loc in care pasionatii de film romanesc sa isi poata vinde munca mai bine si mai eficient, fara barierele impuse de multe rigori comerciale si de “sistem”.
Evident, ii asteptam alaturi de noi pe toti cei care vor sa sustina proiectul. Cam atat, acum. Lansarea va fi peste cateva zile, deci voi reveni.
PSMai jos, o scurta prezentare [comerciala].
