Nota: am ezitat un pic daca sa pun [sau nu] virgula in titlu, inainte de “in”. Va amintipiesa remarcabila a celor de laB.U.G. Mafia? Un an si jumatate si 5 milioane de vizualizari peYouTubemai tarziu, lumea e in strada.
Azi remarc – viaRadio Guerrilla– o noua atitudine, care vine tot din zona hip-hop [pe care o consider un barometru social respectabil si valid].
E vorba de nevoia de intoarcere la cateva repere morale fundamentale. Versuri decente –cu cap si coada-,cu o trimitere discreta la“Ruga” lui Vali Sterianpe versurile luiCorneliu Coposu[apropo de reperele morale reale].
Nu am auzit deViKlothsi deCeilalti,pana azi. Dar promit sa il/ii urmaresc de acum.
P.S. Daca-l cunoaste cineva pe soferul lui Base, poate-l roaga sa ii mai puna uneori, “din greseala”, niste hip-hop social in boxe. Nu de alta, dar cred ca un mic “reality check” i-ar/ne-ar fi util, din cand in cand.
