Mai sunt doar cateva ore pana incepemRoNewMedia. Desi, nedrept, cam prea multa atentie se indreapta asupra mea, suntem niste zeci de oameni implicati. Speram, cu totii, ca va iesi asa cum ne-am dorit. Daca nu va fi chiar de senzatie [desi…va fi 🙂]… macar am incercat. Zic.
Ne dorim un eveniment cu adevarat european, gandit in detaliu. Daca nu va fi chiar asa, va fi – cu siguranta – un pas important in directia cu pricina. Vorbim dupa.
Cum, evident, nu o sa mai am vreme de blog pana in weekend – ci doar deFacebook / Twittervia telefon – ma gandesc ca ar fi util sa scriu doua vorbe despre fiecare zi: cam cum e gandita si structurata. Sa va fie, poate, de folos cand decideti cum va construiti agenda in aceste zile.
LaCONFERENCE, ziua va incepe [la ora 9, fix] cu un primDebatein care voi incerca, alaturi de invitatii mei – care reprezinta atat agentii media, cat si reprezentanti ai industriei .com, .ro si din regiune – sa discutam despre un subiect sensibil: lupta pe bugetele de publicitate si ce sanse au playerii locali sa se “bata” cu gigantii genGooglesauFacebook.
Dupa care vor urma prezentari dedicate, ale “greilor”:Google, Facebook, Mediacom, Orange, MicrosoftsiThomson Reuters.
Dupa ora 15, pe scena conferintei vor intra in scena reprezentanti ai industriei regionale.
Sfatul meu: nu va luati doar dupa sonoritatea numelor. Participati si la dezbaterile regionale.
Multe din experientele din tari precum Germania, Rusia, Cehia pot fi mult mai relevante decat prezentari – unele, stricte din punct de vedere al politicilor de comunicare – ale “greilor industriei”.
Ziua de conferinta se va incheia cu un al doileaDebate, zic eu super de interes, legat de site-urile de reduceri colective si de “flash sales”. Invitati unul si unul, daca activati in zona asta sau va ganditi sa demarati un proiect de genul, fiti acolo!
WORKSHOPURILE ZILEI 1sunt de asemenea de interes si “de neratat”, mai ales pentru cei implicati in executie. Conferinta are si mult “sclipici” si “show”. La worksopuri e mai mult “real shit”.
De la 15:00Facebook siThink Digitalvor avea workshopuri succesive de social media inWorkshop Room #1. AdicaFacebookpe paine 😉
InWorkshoop Room # 2treaba va incepe mai devreme, adica la 12, cu un training pe teme de marketing politic, adica un subiect super-actual, si invitati care fac asta, zi de zi, pentru partide aflate acum in plina campanie electorala.
Important: Accesul la workshops se poate face si separat de conferinta. Dati un mail latickets@romnewmedia.rosi se rezolva 😉
Ne vedem acolo.Revin cu “my insights” pentru ziua a 2-a, cat de curand!
dStanca⋅BUSINESS⋅RoNewMedia,RoNewMedia 6.0⋅1 comment
Mâine începe Ro New Media | Jurnal roz de cazarmă și nu numaiMay 15, 2012@
17:11:56
[…] Iată și recomandările personale ale lui Dragoș Stanca, omul care a organizat acest eveniment. Zice așa Dragoș: “Cand organizezi un eveniment de genul asta e cam ca la nunta ta – banuiesc, n-am experimentat, dar am auzit ca tu te distrezi cel mai putin. Dar, daca n-as organiza, as merge la Ziua a 2-a – care e cam cea mai aglomerata in evenimente”. După care povestește în detaliu despre ziua a 2-a. Citiți, e chiar interesant, iar dacă vreți să aflați și recomandările lui legate de ziua 1, intrați aici. […]
