Le multumesc frumos colegilor din media – atat dinRomania, cat si dinGrecia– pentruatentia specialape care au acordat-o fuziunii dintreThinkdigitalsiQ2M. Pe scurt, incepand cu 1 iulie 2012, in structura nou creata – care se va afiliaThinkdigital Group– vom reuni:
–Facebook Premium Ads– exclusiv pentru Romania siFacebook Marketplace Ads– reseller specializat si operator profesionist al campaniilor de acest tip
–Microsoft Advertising– adica mai alesSkype, HotmailsiWindows Live– exclusiv pentru Romania
–LinkedIN– reseller autorizat si management profesionist de campanii
–International Display Network– acces pentru campaniile locale spre sute de site-uri internationale, vizitate din Romania
–Local Display Network– adica reteaua de site-uri din de acum “fostul” adnewtorkQ2M
–Mobile Network– campanii pe mobisite-urile locale dar si internationale
–Mediamind– reprezentant exclusiv pentru Romania
La acestea se adauga, desigur, campanii integrate si cross media [online + tv, radio, evenimente etc] precum si dezvoltarea de strategii complexe, aplicatiiFacebook, web si mobisite development si asa mai departe.
Nu am prea multe de adaugat fata de ce a aparut deja: e un pas logic pentru compania de vanzari online si marketing interactiv pe care am lansat-o la finalul lui 2010, alaturi de un grup de prieteni si colegi.
In contextul actual de piata – unde exista foarte multa oferta de spatii publicitare, dar nu si suficienti bani pentru toata lumea – marimea conteaza. Prin urmare, fie cresti rapid, fie dispari. Cum sa cresc rapid doar din bani adunati de la prieteni si din mici fonduri independente nu aveam cum, pe termen lung, am ales varianta unui partener strategic cu care, din fericire,Q2Meste perfect compatibil.
In plus, tot ce se intampla pe piata de marketing digital tinde spre globalizare, regionalizare, consolidare.Q2Mera ultima regie semnificativa cu actionariat local, deci trendul este clar si cat se poate de logic.
Acum suntem mai puternici. Sistemele de masurare ne indica drept structura cu reach-ul cel mai important din piata, in acest moment, dar asta conteaza mai putin, spre deloc: ma feresc sa mai vorbesc de clasamente si in superlative de tip “lideri ai pietei” and so on.
Desi nu e rau sa fii no. 1, eu unul nu imi doresc sa fim lideri. Sau, cel putin, nu in numar de unici si afisari ai retelei. Mi-ar placea insa sa fim foarte buni in ce facem. Chiar si cei mai buni, uneori. Si, daca se poate, sa fim cat mai profitabili, la final de an si ani.
Ce e clar este ca vom trage tare, in asa fel incat oferta noastra – care combina site-uri internationale majore, cuFacebook PremiumAdsca “perla a coroanei”, cu know-how-ul de business specific regiunii si puterea unor publisheri locali semnificativi -, sa faca o diferenta intr-o piata care functioneaza sub dictatura bugetelor de criza, dar de la care se asteapta rezultate senzationale.
Speram sa putem sa obtinem acele rezultate, in asteptarea vremurilor in care online-ul isi va castiga si in Romania locul pe care il merita in bugetele de marketing.
Hai, gata, ca devin sentimental si avem treaba 😉 Ne dorim succes!
PS In caz ca intereseaza pe cineva acest detaliu, raman actionar semnificativ in noua companieThinkdigitalRomania, precum si managing director/partner.
