Nu am prea reusit sa gasesc pareri negative despreICEEfest2014, dupa cateva zile. Nu cred ca asta e 100% meritat: mai sunt lucruri de perfectat dar, din fericire, exista o doza de amabilitate a colegilor din industrie. Pe care o apreciez, sincer.
Evident ca si eu, si colegii mei, suntem multumiti dar constienti ca avalansa de vorbe frumoase ne obliga sa facem o treaba si mai buna la editiile viitoare.
Dincolo de asta, se cuvine sa multumesc pentruICEEfest[nu am gasit alta rimă]. Si sa fac 2-3 precizari. Prima:nuvoi incepe, previzibil, cu multumiri pentru sponsorii evenimentului.
Ii apreciez, desigur, si sunt recunoscator ca unii dintre ei sunt alaturi de noi [ca echipa, nu neaparat ca si companie] inca din 2008 [“de pe vremea” RoNewMedia] insa as vrea ca un lucru sa fie clar: atat expunerea cat si beneficiile oferite tuturor depaseste, de regula, valoarea in bani pe care acestia o aloca pentru acoperirea costurilor evenimentului. Costuri care sunt tot mai mari, de la an la an.
Doar cu banii din sponsorizari, ICEEfest nu ar fi posibil.
Nu ar fi decat inca o conferinta banala dintr-o sala de hotel, unde s-ar invarti aceeasi oameni [de exemplu, eu] care nu au neaparat lucruri noi de spus mereu si unde s-ar mesteca aceleasi idei si aceleasi glume.
Deci, pentru sponsori,eundeal fair. Win-win. Business as usual. Le multumesc mult si frumos –insa nu doar lor si nu in primul rand lor.
1. Primii care merita multumiri sunt cei care vin si platesc bilet(chiar daca uneori sunt nevoiti sa stea pe scari, daca e prea agomerat).Adicavoi,publicul.Cei1.420 de oameni care ati fost acolo in cele 2 zile.
Veniturile realizate din biletele vandute la ICEEfest depasesc cu mult suma cumulata a tuturor sponsorizarilor.
Daca ar fi o platforma de content – cum si este, la un anumit nivel – proiectul acesta ar putea sa traiasca linistit intr-un model “advertising free”. Acesta e cel mai mare plus al editiei din acest an, din punctul meu de vedere.
Independenta mai accentuata de advertising este un beneficiu clar si direct, care se vede in valoarea continutului prezentat (am decis sa renuntam complet, de exemplu, la prezentarile sponsorizate si nemarcate cu “P” de pe scena 1 – e un inceput).
2. In al doilea rand,le multumesc colegilor din media dar si celor din blogosferacare, dincolo de orice alte considerente care tin de concurenta pe anumite zone de business sau de felurite simpatii, au sustinut intensICEEfestprin materiale, stiri si vorbe bune (care, adesea, conteaza mai mult decat un “free PR”).
Si nu,nu am platitStirile ProTVsi niciObservatorulde laAntena 1si, in general, in afara unor parteneriate punctuale [bilete contra expunere] nu am platit media pentru reflectarea zonei de continut. Evenimentul a fost tratat jurnalistic si mediatizat ca atare.
3. In al treilea si, evident, nu ultimul rand:le multumesc colegilor mei dinThinkDigitalcare au facut proiectul acesta posibil din nou, prin ore lungi de munca si efort sustinut.
Gabi Bartic– coordonare generala si organizare;Dannos Tsakalos– research speakeri si continut;Dan Duminica– productie, logistica, lumini, sonorizare [Sunday Production];Stefan Georgescu– pentru asistenta tehnica la locatie si prezenta web;Cosmin VoicusiMihaela Petre– vanzare bilete si coordonare registration desk;Andreea Munteanu– organizare locatie;Ciprian Ailenei– social media content;Andrei Ursuleanu+ echipa de vanzari;Mihai Dragan– art work [MetroMind],Athina Radoslav, Andreea Adamescu+ cei 40 de voluntari – pentru ajutorul esential dat “pe ultima suta de metri”.
PS 1Prezentarile vor fi publicate pe platformaICEEfest Academydupa ce vom reusi prelucrarea lor (speram ca in curand, sunt peste 40 de ore…). Acestea vor fi disponibile, fireste, doar celor care au avut un bilet platit si valid la festival. Pana atunci,suntem peFacebookunde mai avem de uploadat fotografii si materiale deci… keep in touch 😉
PS 2MultumiriMediafax Foto[luiMarius Smadusi fotografilorMarius DumbraveanusiCodrin Prisecaru] precum si lui Adrian Holerga pentru imaginile folosite la ilustrarea acestui articol.
>>>Galeria fotoMediafaxde laICEEfesto puteti vedea, integral, aici.
>>>Imaginile luiAdrian Holerga, aici.
In concluzie:MULTUMESC!CEEyou in 2015 😉
