Un moment important pentru Facebook, azi: lansarea unei noi aplicatii ca produs “independent”. Nu e prima tentativa de acest tip: Poke este un esec, la fel si Facebook Camera. In schimb, Messenger e un succes. Deci, se poate.

Cateva idei, la cald:

1. Userii par a se fi decis: Google e eficient mai ales cand vine vorba de research sau cautarea unei posibile achizitii concrete (despre care stiu deja cate ceva) dar in ceea ce priveste consumul de content, prefera “filtrul” prietenilor si cunoscutilor. Astfel Facebook a devenit noua sursa principala de trafic pentru site-urile de content din intreaga lume. Unul dintre motivele pentru care au aparutTrending Topicssi, acum,Paper.

2. Miscarea vine intr-un context mai larg. E prima “creatie” care se naste din proiectulCreative Labs. Asa ca ma astept la o explozie de aplicatii si cred cateoria expusa aici e corecta. Platforma e un tool senzational pentru testarea unor concepte noi. Iar cand ne miscam intr-o lume in care telefonul mobil este verificatde peste 150 de ori pe zi… directia de dezvoltare e evidenta.

3. Paper vine pe strategia Copy / Paste / Improve. Nu e un produs original in concept – userii deFlipboardstiu asta, Yahoo“s-a fript”deja – dar, dincolo de orgolii, pentru userul care e deja in Facebook, filtrul aplicat de interesele prietenilor si cunoscutilor ar putea fi ingredientul-cheie care sa transforme Paper in succes.

[Google nu a fost primul motor de cautare al planetei. Nici YouTube prima platforma de video sharing. Si nici Facebook prima retea sociala. Remember?]

4. Nu in ultimul rand, se pare ca investitorii sunt din ce in ce mai fericiti de directia in care Facebook decide sa mearga. Noile rezultatele financiarepeste asteptarisi noul impuls dat companiei par sa fie privite cu optimism. Si, in US, optimismul se traduce instantaneuin bani.

5. Paper imi pare un “tribut” elegant – si “un pic” subliminal – adus industriei presei tiparite care – orice s-ar spune – a stabilit standardele globale a ceea ce inseamna jurnalism de calitate prin greutatea ideii scrise. V-o spune unul care a “mancat” ceva hartie la viata lui (atat ca jurnalist cat si ca manager media) si care a tocat si niste tone de pixeli (dupa, dar si in paralel cu hartia).

Cand ai in minte ca nu exista optinea de “later edit” te gandesti de 10 ori inainte sa apesi “Publish” – ceea ce voi face eu, acum, fara mari emotii (avand in vedere ca pot sa revin mai tarziu, daca vreau ;)).