Dupăo primă postarepentru care a avut nevoie de 5 zile care l-au costat 50 de miliarde de dolari în evaluarea companiei la bursă,Mark Zuckerberga acordat un rar interviu exclusiv pe TV. A alesCNN(Trump does not like this).
Scripul integral,este aici. Ideile de bază, în opinia mea:
[Tehnic, e corect. Practic, not really. Nu vinde date brute tip “Gigel din Constanța, pasionat de murături, votant PSD”. Dar le deține, păstrează si vinde instrumentele si opțiunile avansate de targetare a acestor audiențe care, într-adevăr, sunt încriptate. Tocmai asta e problema cu orice aplicație care profilează prin diverse metode, în afara ecosistemului de date deținut si operat de Facebook: ce face cu datele si cum le “extrage” din platformă.Adesea, asta se întâmplă fără informarea corectă si completă a publicului. Aici e disputa majoră: unde se termină si unde începe responsabilitatea giganților din tech pe tema asta, unde este si unde nu mai este vina lor dacă se depăsesc anumite limite. Si care sunt aceste limite. Si cine le decide. Etc..]
Într-o notă mai generală, polemica publică pe acest subiect are, în opinia mea, următoarele lucruri “de reținut”(nimic nou pentru industria din care fac parte, însă nou se pare pentru o bună parte din public).
Sigur, se poate limita accesul la aplicații, se poate naviga în mod “incognito” din browser – dar asta vine “la pachet” cu alte dezavantaje: fiecare trebuie să decidă pentru el cât acces dă, ce servicii vrea să folosească, e de datoria fiecăruia dintre noi să înțeleagă, să se informeze corect și să decidă pentru sine.
Dacă întrebați oamenii de pe stradă dacă vor să știe compania lor de telecom în orice secundă unde se află (inclusiv la toaletă) cel mai probabil răspunsul ar fi “NU!”. Well, asta înseamnă însă că nu le va funcționa telefonul mobil.
Nu tehnologia a inventat asta, tehnologia doar a dus asta la alt nivel, a amplificat exponențial totul și a dus posibilitatea de targetare la o granularitate la care visau și “strămosii” nostri care împărțeau fluturași tipăriți pe stradă.
Este, asadar, un joc cu o miză uriașă. Și, așa cum avem acum ONG-uri și grupuri care luptă cu giganții din petrol, gaze, energie pentru poluarea la care ne supun mediul, cu siguranță vor apărea tot mai multe mișcări care vor contesta puterea giganților din tech.
Începe deci, mai vizibil, lupta împotriva unei poluări cel puțin la fel de dăunătoare.Dezbaterea a demarat.Și e foarte bine că se întâmplă asta: acum depinde, în primul rând, de noi: cum și dacă avem grijă să ne protejăm (mă repet, cumva?).
În cazul dat, protecție înseamnă mai alesinformarecorectă,educație(inclusiv in școli, în opinia mea) și unefort constantde a înțelegemecanismele care guvernează o lume nouă, dominată de tehnologie.
[În concluzie,vă astept laiCEE.fest🙂 Sorry, nu m-am putut abține.]
